Adam Gajkowski – kandydatem Polonii do Sejmu
Pan Adam Gajkowski jest kandydatem do Sejmu, startuje z listy PiS w warszawskim okręgu 19 (pozycja #20), w którym głosuje cała Polonia na świecie. Zasłużony działacz, solidarnościowiec, opozycjonista i więzień polityczny w PRL w stanie wojennym, obecnie prezes Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia w Australii, więcej szczegółów w jego życiorysie poniżej.
To jest pierwsza taka szansa od niepamiętnych czasów (a może w ogóle pierwsza) by Polonia miała przedstawiciela w Sejmie który rzeczywiście nasze potrzeby rozumie, więc jest ważne aby jego osobę promować i na niego głosować. Nieistotne że pozycja na liście jest odległa, bo może wejść do Sejmu i tak jeśli zdobędzie głosy Polonii. Dla tych którzy są zdecydowani głosować na kandydata PiS, taki wybór powinien być oczywisty, gdyż taki głos wspiera tę wybraną partię.
Więcej informacji o kandydacie
Adam Marian Gajkowski – Życiorys
Urodziłem się 15 kwietnia 1960 roku w Sopocie.
Ukończyłem szkołę podstawową nr. 65 im. Harcmistrza Alfa Liczmańskiego w Gdańsku, następnie Energetyczną Szkołę Zawodową i Technikum Energetyczne z dyplomem Technika Energetyka ze specjalizacją w energetyce cieplnej. Dziś trudnię się programowaniem maszyn CNC.
W sierpniu1980 roku kierowałem strajkiem w Zakładzie Remontowym Energetyki Gdańsk co było konsekwencją mojego przed sierpniowego zaangażowania w działania o charakterze patriotycznym. Następnie przewodziłem Założycielskiej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność do wyborów w marcu 1981 r. W wyniku wyborów zostałem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej w NSZZ Solidarność w ZRE Gdańsk.
W marcu 1982 r. zostałem aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności i 3 lata pozbawienia praw publicznych za niezaprzestanie działalności związkowej, na którą oprócz akcji o charakterze antykomunistycznym składały się też działania charytatywne, które polegały na niesieniu pomocy osobom internowanym i skazanym oraz ich rodzinom. Pomoc tę kierowaliśmy do potrzebujących bezpośrednio oraz przez dominikanina o. Sławomira z kościoła św. Mikołaja i ks. Henryka Jankowskiego z kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Po wyjściu z więzienia w Potulicach, gdzie spędziłem blisko półtora roku, pomagałem przez kilka tygodni na plebanii kościoła pod wezwaniem św. Brygidy w zorganizowaniu pielgrzymki byłych skazanych i internowanych do Warszawy i Częstochowy na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II.
W maju 1985 r. z paszportami z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy PRLu
zostałem wraz z żoną, na wskutek szykan i tymczasowych aresztowań, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny. Od tego czasu zamieszkujemy w Sydney w Australii.
Pierwszymi kapłanami jakich spotkaliśmy na australijskiej ziemi byli księża z Towarzystwa Chrystusowego, co przełożyło się na moje zaangażowanie w prace związane z Duszpasterstwem Polonijnym.
Od początków pobytu oo. Paulinów w Australii jestem związany z paulińskim Sanktuarium w Penrose Park. Wykonując niezliczoną ilość drobnych i wielkich prac, począwszy od wydania cegiełki, która pomogła zbierać fundusze na cele związane paulińskimi potrzebami a skończywszy na napisaniu scenariusza, reżyserowaniu i graniu w Pasji Pana naszego Jezusa Chrystusa, którą po raz pierwszy wystawiliśmy 1990 r. Dziś na przedstawienie Męki Pańskiej w Wielki Piątek do Penrose Park przybywa około 4000 osób. Jestem też zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Polonijnego.
Brałem udział i współorganizowałem antykomunistyczne demonstracje pod konsulatem PRL-u w Sydney. Po 1989 roku wyrażałem mój sprzeciw wobec układów z komunistami w Magdalence organizując między innymi protesty pod konsulaem prl-u w Sydney.
W 10. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego współwydawca pisma „Po Prawicy”. Współzałożyciel przedstawicielstwa ROP w Australii i Nowej Zelandii, redaktor i współwydawca pisma ROP. W 2005 współorganizator obchodów 25. rocznicy powstania „S” w Sydney
W sierpniu 2005 roku byłem jednym z współzałożycieli Stowarzyszenia Nasza Polonia, któremu przewodziłem przez 14 lat. Stowarzyszenie zajmuje się działalnością na rzecz krzewiania polskiej kultury i historii. Członkowie założyciele są byłymi więźniami politycznymi, nasze poglądy zawierają się w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna. Staramy się też pomagać osobom w potrzebie, które zasłużyły się dla Rzeczpospolitej. Nasza Polonia zaangażowała się w akcję sadzenia „Dębów Pamięci” do dnia dzisiejszego uczciliśmy w ten sposób 21 Polskich Oficerów zamordowanych przez sowietów. W 2018 roku Członkowie Stowarzyszenia Nasza Polonia w uznaniu zasług nadali mi tytuł Honorowego Prezesa SNP.
W 2009 r. byłem koordynatorem Sydneyskiego Społecznego Komitetu Obchodów 25 rocznicy Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
W roku 2011 Stowarzyszenie Nasza Polonia jak i ja osobiście zostaliśmy na XV Forum Polonijnym uhonorowani przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu medalem Mecenasa WSKSiM.
W lutym 2013 roku zostałem uhonorowany przez Stowarzyszenie Morsko Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego statuetką „Animus et Semper Fidelis”.
Odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za działalność na rzecz niepodległości Polski. Członek Korpusu Opozycji Antykomunistycznej.
Członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP IX kadencji powołanej przez Marszałka Stanisława Karczewskiego we wrześniu 2016r.
Od 2018 r. Prezes Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia w Australii.
Współzałożyciel i członek zarządu Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia – patriotycznej ogólnoświatowej organizacji polonijnej założonej w 2020 r.
Członek editorial board/doradca Kuryera Polskiego w USA.