Adam Gajkowski – kandydatem Polonii do Sejmu
Pan Adam Gajkowski jest kandydatem do Sejmu, startuje z listy PiS w warszawskim okręgu 19 (pozycja #20), w którym głosuje cała Polonia na świecie. Zasłużony działacz, solidarnościowiec, opozycjonista i więzień polityczny w PRL w stanie wojennym, obecnie prezes Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia w Australii, więcej szczegółów w jego życiorysie poniżej.
To jest pierwsza taka szansa od niepamiętnych czasów (a może w ogóle pierwsza) by Polonia miała przedstawiciela w Sejmie który rzeczywiście nasze potrzeby rozumie, więc jest ważne aby jego osobę promować i na niego głosować. Nieistotne że pozycja na liście jest odległa, bo może wejść do Sejmu i tak jeśli zdobędzie głosy Polonii. Dla tych którzy są zdecydowani głosować na kandydata PiS, taki wybór powinien być oczywisty, gdyż taki głos wspiera tę wybraną partię.
Więcej informacji o kandydacie
Adam Marian Gajkowski – Życiorys
Urodziłem się 15 kwietnia 1960 roku w Sopocie.
Ukończyłem szkołę podstawową nr. 65 im. Harcmistrza Alfa Liczmańskiego w Gdańsku, następnie Energetyczną Szkołę Zawodową i Technikum Energetyczne z dyplomem Technika Energetyka ze specjalizacją w energetyce cieplnej. Dziś trudnię się programowaniem maszyn CNC.
W sierpniu1980 roku kierowałem strajkiem w Zakładzie Remontowym Energetyki Gdańsk co było konsekwencją mojego przed sierpniowego zaangażowania w działania o charakterze patriotycznym. Następnie przewodziłem Założycielskiej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność do wyborów w marcu 1981 r. W wyniku wyborów zostałem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej w NSZZ Solidarność w ZRE Gdańsk.
W marcu 1982 r. zostałem aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności i 3 lata pozbawienia praw publicznych za niezaprzestanie działalności związkowej, na którą oprócz akcji o charakterze antykomunistycznym składały się też działania charytatywne, które polegały na niesieniu pomocy osobom internowanym i skazanym oraz ich rodzinom. Pomoc tę kierowaliśmy do potrzebujących bezpośrednio oraz przez dominikanina o. Sławomira z kościoła św. Mikołaja i ks. Henryka Jankowskiego z kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Po wyjściu z więzienia w Potulicach, gdzie spędziłem blisko półtora roku, pomagałem przez kilka tygodni na plebanii kościoła pod wezwaniem św. Brygidy w zorganizowaniu pielgrzymki byłych skazanych i internowanych do Warszawy i Częstochowy na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II.
W maju 1985 r. z paszportami z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy PRLu
zostałem wraz z żoną, na wskutek szykan i tymczasowych aresztowań, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny. Od tego czasu zamieszkujemy w Sydney w Australii.
Pierwszymi kapłanami jakich spotkaliśmy na australijskiej ziemi byli księża z Towarzystwa Chrystusowego, co przełożyło się na moje zaangażowanie w prace związane z Duszpasterstwem Polonijnym.
Od początków pobytu oo. Paulinów w Australii jestem związany z paulińskim Sanktuarium w Penrose Park. Wykonując niezliczoną ilość drobnych i wielkich prac, począwszy od wydania cegiełki, która pomogła zbierać fundusze na cele związane paulińskimi potrzebami a skończywszy na napisaniu scenariusza, reżyserowaniu i graniu w Pasji Pana naszego Jezusa Chrystusa, którą po raz pierwszy wystawiliśmy 1990 r. Dziś na przedstawienie Męki Pańskiej w Wielki Piątek do Penrose Park przybywa około 4000 osób. Jestem też zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Polonijnego.
Brałem udział i współorganizowałem antykomunistyczne demonstracje pod konsulatem PRL-u w Sydney. Po 1989 roku wyrażałem mój sprzeciw wobec układów z komunistami w Magdalence organizując między innymi protesty pod konsulaem prl-u w Sydney.
W 10. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego współwydawca pisma „Po Prawicy”. Współzałożyciel przedstawicielstwa ROP w Australii i Nowej Zelandii, redaktor i współwydawca pisma ROP. W 2005 współorganizator obchodów 25. rocznicy powstania „S” w Sydney
W sierpniu 2005 roku byłem jednym z współzałożycieli Stowarzyszenia Nasza Polonia, któremu przewodziłem przez 14 lat. Stowarzyszenie zajmuje się działalnością na rzecz krzewiania polskiej kultury i historii. Członkowie założyciele są byłymi więźniami politycznymi, nasze poglądy zawierają się w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna. Staramy się też pomagać osobom w potrzebie, które zasłużyły się dla Rzeczpospolitej. Nasza Polonia zaangażowała się w akcję sadzenia „Dębów Pamięci” do dnia dzisiejszego uczciliśmy w ten sposób 21 Polskich Oficerów zamordowanych przez sowietów. W 2018 roku Członkowie Stowarzyszenia Nasza Polonia w uznaniu zasług nadali mi tytuł Honorowego Prezesa SNP.
W 2009 r. byłem koordynatorem Sydneyskiego Społecznego Komitetu Obchodów 25 rocznicy Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.
W roku 2011 Stowarzyszenie Nasza Polonia jak i ja osobiście zostaliśmy na XV Forum Polonijnym uhonorowani przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu medalem Mecenasa WSKSiM.
W lutym 2013 roku zostałem uhonorowany przez Stowarzyszenie Morsko Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego statuetką „Animus et Semper Fidelis”.
Odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za działalność na rzecz niepodległości Polski. Członek Korpusu Opozycji Antykomunistycznej.
Członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP IX kadencji powołanej przez Marszałka Stanisława Karczewskiego we wrześniu 2016r.
Od 2018 r. Prezes Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia w Australii.
Współzałożyciel i członek zarządu Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia – patriotycznej ogólnoświatowej organizacji polonijnej założonej w 2020 r.
Członek editorial board/doradca Kuryera Polskiego w USA.
Apel Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za granicą do Polonii świata o solidarność z walczącą Ukrainą w 1. rocznicę rosyjskiej agresji
Drodzy Rodacy!
Rok temu, 24 lutego, Rosja zaatakowała Ukrainę. Do tej chwili nie wyobrażaliśmy sobie, że w XXI wieku w Europie może wybuchnąć wojna, a ludzkie życie, poszanowanie pokoju, suwerenności i integralności granic może być tak brutalnie zniszczone przez imperialną Rosję, która – za cenę powrotu do polityki międzynarodowej – postanowiła sprzeniewierzyć wszystkie głoszone do tej pory publicznie ideały i bestialsko zniszczyć Naród ukraiński.
Umiłowanie niepodległości, wolności i demokracji sprawiło jednak, że bohaterska Ukraina skutecznie stawiła czoła najeźdźcom. W tej walce ogromną rolę odegrała Polska – przyjmując miliony uchodźców, przekazując sprzęt i uzbrojenie oraz inicjując sankcje wobec Rosji – a także cała wspólnota międzynarodowa. Można powiedzieć, że dzięki Polsce świat przejrzał na oczy i zrozumiał, że celem Rosji nie jest pokój i dobrobyt, ale wojna i zniszczenie.
Rok temu apelowałem do Państwa o solidarność z Ukrainą. Polonia z całego świata odpowiedziała licznymi akcjami protestacyjnymi, zbiórkami i solidarnością. Ze swej strony zrealizowaliśmy ogromne programy pomocy naszym Rodakom, posiadaczom Karty Polaka, którzy schronili się w Polsce i tym, którzy na Ukrainie pozostali.
Dziś, w rocznicę brutalnej rosyjskiej agresji, wzywam Państwa ponownie! Nie możemy zapomnieć – ani my, ani świat – że WOJNA NADAL TRWA, codziennie giną ludzie, niszczone są budynki, infrastruktura, miasta i wsie.
Tylko jedność świata w potępieniu Rosji, a także pomoc Ukrainie i solidarność z jej Narodem będzie w stanie zakończyć okrutną zbrodnię. Dlatego zapraszam Państwa, by przyłączyć się do naszych akcji rocznicowych – „Wieczór polsko-ukraińskiej przyjaźni”, „Błękitno-żółty gołąbek pokoju w szkołach”, „Minuta ciszy za ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę”.
Szczegóły akcji znajdą Państwo w kolejnych informacjach na stronie oraz na moim profilu na Facebooku
Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina!
Niech żyje wolna i niepodległa Polska!
Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą
Dziedzictwo wielkiego papieża Benedykta XVI
Małgorzata Jaroszek
W Wigilię uroczystości świętej Bożej Rodzicielki, ostatniego dnia 2022 roku odszedł do domu ojca wybitny teolog, arcybiskup metropolita Monachium i Freising, dziekan Kolegium Kardynalskiego, papież emeryt Benedykt XVI. To dla wszystkich wierzących wielka strata. Wraz z tym wydarzeniem zamknęła się pewna karta historii kościoła katolickiego, związana z kontynuacją dziedzictwa Jana Pawła II. Zaliczał się on do jednego z najmądrzejszych teologów i papieży świata. Był najdłużej żyjącym następcą św. Piotra w dziejach kościoła. Miał 8 doktoratów, znał 10 języków i był autorem ponad 160 książek. Joseph Ratzinger przyszedł na świat w Wielką Sobotę 16 kwietnia 1927 w malowniczym bawarskim mieście Marktl położonym nad rzeką Inn, jako trzecie dziecko kucharki i policjanta. Już jako papież Benedykt XVI wspominał po latach, że ojciec dał mu krytyczny umysł, zaś matka obdarzyła go serdecznym zmysłem religijnym. Miał siostrę Marię i brata Georga, który również był księdzem i dyrygentem chórów kościelnych. Joseph Ratzinger będąc małym chłopcem zapisał na kartce, że „chciałby zachować na zawsze wiarę w swoim sercu”. Był pokornym kapłanem, strzegącym przez całe życie wiary przekazanej przez rodziców. Jego przedwczesne przejście na emeryturę było wielkim zaskoczeniem dla katolików i niepokojem o przyszłość kościoła. Joseph Ratzinger był prefektem Kongregacji Nauki i Wiary, a zarazem obrońcą tradycyjnych wartości chrześcijańskich. Jego nauczanie cechowało się niezwykłą wrażliwością, miłością do Boga i człowieka, było przepełnione nadzieją i głęboką wiarą. Przejawiał twardą postawę wobec tendencji, które zmieniały nauczanie Kościoła, dlatego też nazywano go pancernym kardynałem. Tuż po objęciu stolicy apostolskiej zdobył szacunek, zaufanie i sympatię Polaków jako przyjaciel i najbliższy współpracownik Jana Pawła II. Zasiadał na tronie piotrowym od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Podczas swojego pontyfikatu odbył 24 podróże zagraniczne. Przewodniczył on 11 obrzędom kanonizacji, w czasie których ogłosił świętymi 45 osób, w tym 5 Polaków: Józefa Bilczewskiego, Stanisława Sołtysa (Kazimierczyka), Szymona z Lipnicy, Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i Zygmunta Gorazdowskiego. Joseph Ratzinger wyniósł na ołtarze 870 błogosławionych, w tym swojego poprzednika Jana Pawła II i za to naród polski jest mu ogromnie wdzięczny, że przyspieszył proces beatyfikacyjny papieża Polaka.
Benedykt XVI będąc w 2006 roku w Polsce odwiedził między innymi Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Oświęcim. Głosił wtedy do wiernych „Niech nie zabraknie światu waszego świadectwa”.
Jednym z ważniejszych dokumentów papieża jest encyklika Bóg jest miłością – Deus Caritas Est. Książka Jezus z Nazaretu, autorstwa Benedykta XVI jest odpowiedzią na współczesny kryzys wiary. Powinna ona być obowiązkową lekturą dla wszystkich chrześcijan, gdyż ukazuje ona współczesnemu człowiekowi kim naprawdę był i jest Jezus Chrystus.
Niech testamentem pozostawionym przez wielkiego papieża będzie przesłanie: „Ostatnim słowem historii świata będzie zwycięstwo miłości”.
Benedykt XVI wzywał kapłanów, by z odwagą głosili Ewangelię na emigracji, tam gdzie brakuje apostołów dobrej nowiny. “Kapłani polscy, nie bójcie się opuścić wasz bezpieczny i znany świat, by służyć tam, gdzie brak kapłanów i gdzie wasza wielkoduszność przyniesie wielokrotne owoce!” – mówił ojciec święty.
Joseph Ratzinger pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo i to od nas zależy, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Zarówno papież Jan Paweł II jak i Benedykt XVI przemierzali drogę do domu ojca w wielkim bólu i cierpieniu, zachowując przy tym pokorę i ufność w Bogu. Tuż przed śmiercią Karol Wojtyła wypowiedział Totus Tuus – Cały twój, zaś jego następca wyznał miłość do Boga słowami Jezu kocham Cię.
Dziękując Bogu za życie i posługę Benedykta XVI wierzymy, że razem ze św. Janem Pawłem II wyproszą potrzebne łaski dla naszej ojczyzny, pokój na świecie i jedność kościoła katolickiego.